Chip to mikroprocesor, który zawiera zakodowany, unikalny 15-cyfrowy numer identyfikacyjny zwierzęcia. Numer ten jest zapisywany w bazie danych wraz z danymi właściciela pupila. Aby w przypadku zaginięcia skorzystać z tej formy identyfikacji, konieczne jest zarejestrowanie numeru chipa w specjalnej bazie danych. Dzięki temu, w razie zaginięcia zwierzaka, będzie możliwe jego łatwiejsze odnalezienie.
Chip jest całkowicie neutralny dla organizmu zwierzęcia i nie stanowi żadnego zagrożenia dla jego zdrowia. Mikroprocesor znajduje się w kapsułce o wielkości ziarnka ryżu, która jest umieszczana pod skórą w okolicach karku za pomocą wstrzyknięcia. Proces ten nie powoduje dyskomfortu ani obecności “ciała obcego” w organizmie zwierzęcia. Po zaszczepieniu chip pozostaje w organizmie zwierzęcia przez całe życie.
Warto również umieścić informację na obroży zwierzaka, informującą o tym, że zwierzę jest zachipowane. W przypadku zaginięcia zwierzaka z chipem, szanse na jego odnalezienie znacznie wzrastają. Każde schronisko, komenda Policji, Straż Miejska, inspektorzy Towarzystwa Ochrony Zwierząt oraz większość gabinetów weterynaryjnych posiadają czytniki do odczytu mikrochipów.
W okresie wakacyjnym, kiedy wielu właścicieli decyduje się na podróże zagraniczne ze swoimi pupilami, może wystąpić czasowe ograniczenie dostępności paszportów. W związku z tym prosimy o kontakt telefoniczny w celu sprawdzenia aktualnej dostępności paszportów.